1- تعريف

آسانسور(کلمه فرانسوي) وسيله اي براي جابجائي عمودي مسافر و بار مي باشد.

2-اجزاي اصلي

            1- کابين و يوک (يوک چهارچوب نگهدارنده کابين ميباشد-کابین: اتاقک مسافر- قبلا کابین بدون در بود ولی

                   درحال حاضر کابین باید دارای در مستقل باشد.)

            2- قاب وزنه(براي تعادل و خنثي کردن بخشي از وزن کابين و مسافر-وزنه های چدنی معادل وزن کابین به

                  علاوه نصف ظرفیت داخل قاب وزنه گذاشته میشود)

            3- موتور محرک (ميتواند در بالاي چاه آسانسور يا در زير و کنار چاه باشد)

            4- تابلو کنترل (در موتور خانه آسانسور قرارداده ميشود-قطعات الکترونیکی کنترل کننده آسانسور در آن جادارد)

            5- ريل هاي راهنما(2سري براي هدايت کابين 2 سري براي هدايت قاب وزنه)

6- طناب هاي فولادي که يوک را از طريق فلکه کشش که سر موتور محرک وصل است به قاب وزنه مرتبط ميسازد)و با دوران فلکه کشش توسط موتور، کابين و قاب وزنه درجهات مخالف يکديگر به حرکت در مي آيند.

7- گاورنر و ترمز ايمني-در صورتيکه سرعت آسانسور از حد مجاز بالاتر رودگاورنر ترمز را به کار انداخته و  فکهاي ترمز به ريل ها ميچسبد

8- بافر يا ضربه گيرهاي زير يوک و قاب وزنه

9- درهاي طبقات که فضاي چاه آسانسور را از کريدور طبقات جدا مينمايد.

10- شستي ها و نشانگر ها

3- ابعاد و فواصل

کل مسير کابين از بالا تا پايين را تراول يا کورس حرکت آسانسور مينامند. در زير کورس حرکت گودالي به عمق 5/1 الي 2 متر بايد باشد که به آن پيت يا چاله ميگويند.فاصله کف بالاترين طبقه تا زير سقف چاه آسانسور را اورهد مي نامند که اين فاصله 7/3 تا 5/4 متر است.

درتصویر بعدکه ملاحظه میفرمائید:

هد روم یا اورهد با علامت HR نشان داده شده

کورس سراسری حرکت با Travelنشان داده شده

عمق چاله با PDنشان داده شده

کف تمام شده  با OKFF نشان داده شده و distance between floors فاصله طبقات میباشد.

ظرفيت آسانسور را با نفر يا کيلو بيان ميکنند. در تبديل نفر به کيلو هر نفر معادل 75 کيلو در نظر گرفته ميشود. مساحت کابين 4 نفره 8/0 متر مربع و به ازاء هر نفر تقریبا15/0   متر مربع به آن اضافه ميشود.

ارتفاع سقف کابين 220 الي 240 سانتيمتر و عرض در های متداول 70 يا80يا90يا100يا110 سانتيمتر و ارتفاع در 200 يا 210 سانتيمتر ميباشد

4- تنوع اجزاي آسانسور

-کابين : در ابعاد مختلف بسته به ظرفيت آسانسور ساخته ميشود. ديواره هاي کابين از جنس فولاد يا فولاد ضد زنگ يا شيشه ايمني مي باشد. کابين شيشه اي در چاه هاي غير بسته (بدون ديوار يابا ديوار شيشه اي ) کاربرد دارد که به آن آسانسور پانوراميک گفته ميشود.

- تزئینات کابین : تزئینات متداول داخل کابین به ترتیب افزایش قیمت به شرح زیر است:

·        فرمیکا با زوار آلومینیوم

·        فرمیکا با زوار استیل

·        فرمیکا و پنل های استیل

·        روکش استیل خش دار

·        روکش استیل گندمی

·        روکش استیل طرح دار

·        کابین های وارداتی از ایتالیا و ترکیه

البته بعضی انواع فرمیکای ضد خش هم قیمت استیل می باشد.

 

- درب آسانسور:

درب کابين آسانسور مي تواند کشوئي از وسط باز شو(سانترال) يا يک طرف بازشو(تلسکوپي) يا آکاردئوني (اتوبوسي) باشد همچنين جنس لته هاي در مي تواند استيل يا رنگي يا شيشه اي باشد.

درب طبقات ميتواند لولائي يا کشوئي باشد. جنسيت آن نيز استيل يا فولاد رنگ شده يا شيشه است

            درب های متداول و مشهور که در بازار ایران مصرف زیادی دارند عبارتند از:

·        درب نوع X7 کپی سلکوم ایتالیا که قابل رقابت با انواع خارجی است.

·        سماتیک 2000  طرح خارجی که در ایران کپی سازی میشود و توسط چند کارخانه ساخته میشود.

·        فرماتور ساخت ترکیه  همچنین فرماتور اسپانیا- درانواع کاملا وارداتی و یا فقط مکانیزم و موتور وارداتی و لته های ساخت داخل

·        سلکوم ساخت ایتالیا این نوع در بسیار دقیق و محکم و برای ساختمانهای تجاری پر تردد مناسب است.

·        بعضی مارکهای دیگر از ترکیه چین و یا اروپا نیز وجود دارد

- موتورمحرک : مي تواند موتور گيربکس يا گيرلس باشد. کنترل آن دو سرعته (تند و کند) و يا سرعت کنترل شده توسط ولتاژو فرکانس متغير ( به نام تري وي اف VVVF) مي باشد.در تري وي اف غیر از حرکت و توقف آرام صرفه جوئي 40 درصدي در انرژي خواهيم داشت.

موتورگیربکس های متداول که از شهرت جهانی برخوردارند و در ایران نیز عرضه میشوند به شرح زیر میباشند:

·        آلبرتوساسی                                ساخت ایتالیا

·        الکمپ                                        ساخت ایتالیا

·        مونتاناری                                    ساخت ایتالیا

·        شیندلر                                       ساخت اسپانیا

·        سیکور                                       ساخت ایتالیا

·        تیسن                                        ساخت آلمان

·        آکار                                           ساخت ترکیه

·        تورین                                        ساخت چین

علاوه برآن مارکهای متعدد چینی و ترکی نیز به فروش میرسد که بعضا دارای کارائی خوبی هستند.

- ريل هاي راهنما- بسته به ظرفيت و سرعت آسانسور در ابعاد و کيفيت هاي مختلف ساخته مي شود. متداول ترين آنهابراي قاب وزنه T45 و T50وT45توخالي و در سرعت بالاي 2/5 متر بر ثانيه T70وT82 است و براي هدايت کابين ريل هاي T70 وT82 براي سرعت کم وآسانسورهای سبک  وT89وT90وT125وT127براي سرعت بالا یا آسانسور سنگین به کار مي رود.ريل هاي بدون ماشينکاري داراي پسوند/A و ريل ماشينکاري شده مناسب براي سرعت 5/1 به بالا داراي پسوند/Bميباشند. ريل ها از فولاد ساختماني ساده و به طول 5 متر ساخته ميشوند.قسمت درگير با کفشک کابين يا قاب وزنه نوک ريل است که داراي ضخامت 5 و 9 و 16 است.

 

T70 يعني اندازه پشت بال ۷۰ ميليمتر و از پشت تا نوك ۶۵ ميليمتر . در اين ريل ضخامت نوك ريل ۹ ميليمتر است. T70x65x9


انواع مارکهای موجود:

-       ریل آس ری ساخت ترکیه

-ریل لوسال اسپانیا

 -       ریل ماراتسی اسپانیا

-       ریل ساورا اسپانیا

-       ریل مونت فرو ایتالیا این ریل در حال حاضر گران قیمت ترین ریل های ذکر شده میباشد.

-       ریل های ساخت چین که دارای کیفیت بسیار عالی بوده و از سایر ریل ها ارزانتر هستند.


-    طنابهاي فولادي: از قطر 8 تا 16 کاربرد دارد. تعداد طناب فولادي از 3 تا 9 عدد متغيير است.بستن طناب فولادي به صورت 1:1 و 2:1 کاربرد دارد. در حالت 2:1 سرعت نصف شده و گشتاور دو برابر ميشود که در اينصورت با موتور قدرت کمتر مي توان بار سنگينتر را در سرعت کمتر به حرکت در آورد.

 

                سيم بندي ۱ به يك

 

                سيم بندي ۲ به يك

نسبت 3:1 و 4:1 نیز در موارد خاص آسانسور باری سنگین و سرعت کم به کار میرود. درشکلها قطعه چهارگوش (آبی) کابین مسافر و قطعه مستطیلی هاشور خورده (زرد) قاب وزنه میباشد. دایره بزرگ (صورتی) فلکه کشش موتور وچرخ های کوچک(سرمه ای) قرقره های متحرک یا ثابت می باشند.

  نسبت ۴:۱    نسبت ۳:۱

 

سیم بکسل های موجود در بازار بسیار متنوع و با مارکها و بافت های متعدد عرضه میشود. تمایز مارکهای مختلف گاها بسیار دشوار است.

-    ترمز ايمني: از گاورنر فرمان ميگيرد و در صورت افزايش سرعت بيش از حد فکهاي آن با ريل هادر گير شده و کابين راازحرکت باز ميدارد.ترمز ايمني داراي نوع آني(توقف سريع) براي سرعت هاي کمتر از 1متر بر ثانيه و نوع تدريجي(توقف آرام ) براي سرعت بيش از 1 متر بر ثانيه مي باشد.

-    بافر: مي تواند از جنس لاستيک (پلي اورتان) براي سرعت کمتر از 1 متر بر ثانيه و از نوع هيدروليکي براي سرعتهاي بالاتر باشد. بافر ها در کف چاله و در زیر موقعیت قاب وزنه و زیرموقعیت کابین نصب میشوند.بافر فنری نیز متداول است.

-    نشانگر و شستي ها: هم در داخل کابين و هم کنار درب بيرون (طبقات) براي احضار و فرمان حرکت به کابين در انواع متنوع ساخته ميشوند.

تابلو کنترل : اين تابلو ها ميکروپروسسوري دو سرعته يا تري وي اف با امکانات کامل قابل تعريف از قبيل پارک در طبقه دلخواه و توقف در طبقات ذوج يا فرد و مانور خاص در حالت آتش سوزي و شمارش تعداد سفر و اعلام خرابي و ارسال پيام به موبايل و غيره مي باشد. تابلو مي تواند مجهز به باطري قابل شارژ و سيستم نجات مسافر  در هنگام قطع برق باشد که به آن بلاک آوت مي گويند. برای سیستم vvvf واحدی به نام درایو یا اینورتر به تابلو کنترل اضافه میشود.

-        

5- انواع آسانسور

-  آسانسور مسافري براي ساختمان مسکوني(داراي موتور 180استارت در ساعت و دربهاي با استحکام متوسط)

            - آسانسور مسافري تجاري (داراي موتور 240 استارت در ساعت و دربهاي بسيار با استحکام)

            - آسانسور بيمارستاني تخت بر (سرعت کم، معمولا 21 نفره)

            - آسانسور ماشين بر به ابعاد 5*3 متر با محرک جک هيدروليک يا کششي

- آسانسور هوم ليفت اين آسانسور معمولا در داخل آپارتمان براي دو طبقه يا بيشتر کاربرد دارد. محرک آنها هيدروليک و يا دنده پيچي يا کششي ميباشد. سرعت آنها 2/. متر بر ثانيه و اکثراّ شيشه اي هستند. اين آسانسور ها احتياج به چاله زیر(PIT) ندارند.

- آسانسور غذابر کتاب بر اين آسانسور ها در ابعاد کوچک با درب طبقه از نوع گيوتيني ميباشند ارتفاع کابين 5/1 متر يا کمتر و در کتابخانه ها و يا رستورانها براي فرستادن غذا از آشپزخانه به طبقات کاربرد دارند.

- آسانسور پانوراميک يا شيشه اي که در نماي ساختمان ها نصب ميگردند.

6- انواع کنترل:

- کنترل گروهي: اگر آسانسور هاي همجوار موجود باشد مي توان آنها را به يکديگر مرتبط ساخت به گونه ايکه در صورت فرمان احضار طبقه آسانسور نزديکتر به آن طبقه راه بيفتد و سرويس لازم را بدهد.به اين روش ، کنترل دوبلکس(دوتایی) يا تري پلکس (سه تایی)يا کوادراپلکس (چهارتایی)گفته مي شود.

- کنترل سمت سرويس دهي: در ساختمان هاي مسکوني معمولا مسافرين از همکف به طبقه خود رفته و يا از طبقه خود به همکف مي روند. يعني مسافري که از يک طبقه به طبقه بالاتر برود بسيار کم است. در اين صورت تابلو کنترل به گونه اي برنامه ريزي مي شودکه در هنگام رفتن آسانسور به بالا از طبقات مياني سوار نميکند و فقط در برگشت به پائين به احضار طبقات جواب ميدهد به اين نوع کنترل کلکتيو دان مي گويند.

- در ساختمانهاي تجاري و اداري طبقات مختلف با يکديگر سروکار دارند بنابراين روي واحد احضار طبقه دو شستي وجود دارد يکي براي بالا رفتن و يکي براي پائين رفتن که بايستي مطابق جهت مورد نياز فشره شود. به اين نوع کنترل کلکتيو سلکتيو گفته مي شود.

-       انواع ديگري نيز وجود دارد که متداول نيست.

7- وروديهاي آسانسور:

عموما تمام وروديهاي آسانسور در يک طرف ميباشد اما در بعضي موارد بر حسب معماري خاص ساختمان ممکن است در بعضي طبقات ورودي آسانسور در جهت مقابل ورودي اول يا مجاور آن باشد.مثلا در پارکينگ بايد از ضلع جنوب وارد کابين آسانسور شويم و در طبقات بالا از ضلع شمال وارد آن شويم در اين صورت کابين بايد دو درب باشد. در هوم ليفت ها گاهي سه درب براي کابين در نظر گرفته ميشود.

8- موقعيت موتورخانه آسانسور:

معمولا موتورخانه آسانسور (محل استقرارمحرک و تابلو کنترل) در بالاترين نقطه و روي چاهک آسانسور قراردارد. اما ميتوان آنرا در پائين ترين نقطه در کنار چاهک نيز قرارداد.آسانسور بدون موتورخانه نيز قابل اجرا است که موتور محرک و تابلو در بالاو داخل چاه آسانسور روي شاسي خاص خود مستقر گرديده اند. (در اين صورت در ساخت اتاق موتورخانه صرفه  جويي ميشوداما دشواريهايي از نظر سرويس و تعميرات موتور و تابلو پيش روي سرويسکار خواهد بود). موتورخانه آسانسور هاي هيدروليک شامل مخزن روغن و موتورپمپ و تابلو کنترل عموما در کنار چاه آسانسور در طبقات پائيني قراردارند

9- تجهيزات جنبي:

            وسايل و امکانات جانبي آسانسور به شرح زير در صورت تمايل و درخواست مشتري قابل نصب مي باشد:

1-  نجات اضطراري: با داشتن اين دستگاه در صورت قطع برق در حين کار، آسانسور با استفاده از باطري هاي قابل شارژ به نزديک ترين طبقه رفته و دربهاي آن باز ميشوند به اين طريق از گرفتار شدن مسافر در آسانسور پيشگيري ميگردد.به اين سيستم بلاک آوت نيز گفته ميشود.

2-    تلفن:   يک خط تلفن مي تواند در کابين آسانسور براي مواقع اضطراري پيش بيني گردد.

3-    مونيتور: مونيتور رنگي براي آگهي هاي تبليغاتي در ساختمانهاي تجاري قابل نصب است.

4-  سخن گو و موزيک: سخن گو علاوه بر اعلام شماره طبقات در هر طبقه امکان پخش هر پيام ديگري در طبقات را دارد- سيستم هاي پيشرفته پخش موزيک نيز رايج ميباشد.

5-    پيغام خرابي: بعضي کنترلر ها امکانات ارسال پيام کوتاه روي تلفن همراه در هنگام بروز خرابي رادارا مي باشند.

6-  سرويس آتش نشان: در صورت بروز آتش سيستم احضار طبقات از مدار خارج و آسانسور به طبقه از پيش تعيين شده مي رود و در اختيار آتش نشان قرار ميگيرد.

7-  سنسور بار اضافی(اورلود): سنسور های اورلود زیر کابین و یا در منطقه سر بکسل بند نصب شده و در صورت اضافه سوار شدن مسافر یا بار سنگین تر از حد مجاز فرمان عدم حرکت به تابلو ارسال نموده و بوق مخصوص به همراه چشمک زن ها فعال میگردند.

8-  فول لود: درصورت داشتن فول لود در زمانیکه ظرفیت آسانسور تکمیل است و امکان سوار کردن مسافر دیگری وجود ندارد آسانسور به فرمان احضار طبقه جواب نمیدهد تا وقتیکه مسافری از کابین پیاده شود وامکان سوار شدن مسافر برقرارشود.به این ترتیب از توقفات اضافی جلوگیری میشود.

9-  فتوسل پرده ای: فتوسل یا چشم الکترونیک گیرنده و فرستنده مادون قرمز است که در مسیر ورودی درب کابین نصب میشود. و در صورت وجود شیء در بین فرستنده و گیرنده درب کابین بسته نمیشود. این چشم الکترونیکی میتواند تک خطی و مثلاٌ در فاصله 80سانتی از پائین در نصب شده باشد. و لی نوع پرده ای تعداد زیادی گیرنده و فرستنده روی یک نوار بسته شده و سرتاسر ورودی را پوشش میدهد.

10- نصب و راه اندازي

قبل ا ز نصب آسانسور لازم است آهن کشي اجرا گردد. آهن کشي استراکچر نگهدارنده ريل هاي کابين و وزنه مي باشد. آهن کشي تقريبا روزي يک طبقه قابل انجام است و هزينه آن به ازاي هر طبقه 1,300,000 تومان مي گردد.

پس از آهن کشي معمولا ريل گذاري و درب طبقات انجام مي شود که اين کار بسته به شرايط کاري به ازاي هر طبقه يک الي دو روز زمان مي برد. پس از اجراي ريل و درب کارهاي ساختماني تا تکميل ساختمان پيش مي رود سپس کارهاي باقيمانده نصب و راه اندازي آسانسور انجام ميگردد که بسته به شرايط کاري يک الي دو روز کاري براي هر طبقه زمان صرف ميشود.

1-10 نصب بدون آهن کشی

            آسانبر داتیس مبتکر و اولین مجری نصب آسانسور بدون آهن کشی میباشد.دراین روش فقط سکوی نگهدارنده موتور و تیرهای بالاو پایین در اجرا میشوند و از یک آهن کشی سنگین که عموم شرکت های نصب کننده آسانسور از آن برای نگهداری سیستم آسانسور استفاده می کنند احتراز میشود .

 

11- هزينه ها:

هزينه کامل تجهيزات و نصب و راه اندازي شامل دو بخش ثابت و متغيير ميباشد. بخش ثابت بسته به ظرفيت و سرعت از 20 الي 35ميليون تومان و هزينه متغيير به ازاي هر طبقه 2/1 ميليون تومان بالغ ميگردد. درمورد آسانسور های بسیار لوکس و مجهز بخش ثابت از 30 الی 50 میلیون و بخش متغییر 3 میلیون تومان می باشد.

12- استاندارد آسانسور

            استاندارد معتبر اروپا در مورد آسانسور :

            EN81-1 مقررات ایمنی در ساخت و نصب آسانسورهای الکتریکی. این استاندارد درکمیته فنی استاندارد ایران مورد تایید و پذیرفته شده و با کد استاندارد ملی شماره 6303 به عنوان استاندارد آسانسورهای الکتریکی ابلاغ گردیده است.

کد استاندارد های اروپائی و آمریکائی در مورد آسانسور

EN81-1           مقررات ایمنی در ساخت و نصب آسانسورهای الکتریکی

EN81-2           مقررات ایمنی در ساخت و نصب آسانسورهای هیدرولیکی

EN81-3           مقررات ایمنی در ساخت و نصب آسانسورهای غذابر و کتاب بر

EN81-4           رزرو

EN81-5           مشخصات ابعادی و چیدمان استاندارد آسانسور(ISO 4190/1,2)

EN81-6           مقررات اجرائی انتخاب و نصب آسانسوردر ساختمان

EN91-7           مشخصات آلات کنترل دستی ،نشانگرها و سایر متعلقات آسانسور(ISO 4190/5)

EN81-8           مشخصات چشمی های قلاب گیر برای تعلیق اجزای آسانسور

EN81-9           مشخصات ریل راهنما در آسانسور (ISO 7465)

EN81-10         تست و بازرسی آسانسورهای الکتریکی و هیدرولیکی

EN81-11         توصیه های لازم برای نوسازی یانصب آسانسوربرقی در ساختمانهای بدون آسانسور

EN81-12         توصیه های لازم برای نوسازی یانصب آسانسورهای هیدرولیک در ساختمانهای بدون آسانسور

EN81-13         مقررات اجرائی برای آسانسور های مقاوم در برابر دستکاری

A17.1              مقررات ایمنی برای ساخت و نصب و محاسبات آسانسور و پله استاندارد ASME

EN115             مقررات ایمنی برای ساخت و نصب پله برقی و پیاده رو متحرک

ازسال 2000 میلادی دستورالعمل 95/16/EC در اروپا جایگزین استاندارد EN81 گردید که در برگیرنده استاندارد EN و نکاتی اضافه برآن دارد.

13- وسایل ایمنی در آسانسور

            وسایل ایمنی اصلی آسانسور به شرح زیر می باشند:

1-  قفل درب طبقه: درب طبقه جدا کننده راهرو ی ساختمان از چاه آسانسور میباشد. در واقع اگر درب طبقه بدون اینکه کابین آسانسور در پشت آن قرارداشته باشد باز شود فاجعه انگیز خواهد بود زیرا مسافر به خیال اینکه کابین آسانسور پشت درب  می باشد به طرف آن حرکت کرده و به داخل چاه آسانسور سقوط مینماید.  قفل درب طبقه دارای مکانیزمی می باشد که فقط در زمان حضور کابین باز میشود و به محض فرمان حرکت ابتدا درب طبقه قفل شده سپس کابین حرکت می نماید.

2-  گاورنر : گاورنر ها در انواع مختلف ساخته می شوند یک نوع متداول آن نوع بادامکی است . وظیفه گاورنر این است که وقتی سرعت کابین از 15 درصد سرعت نامی آن تجاوز کند ابتدا یک سویچ الکتریکی را فعال میکند که موجب ترمز موتور می شود. اگرترمز عمل نکند و حرکت کابین همچنان با سرعت ادامه داشته باشد پس از رسیدن به 30 درصد افزایش گاورنر قفل میکند و اهرم پاراشوت کشیده شده و فکهای پاراشوت درجا کابین را به ریل راهنما قفل می نماید.

3-  پاراشوت: این وسیله ترمز مکانیکی کابین است که به صورت جفت بالای کفشک های زیرین نصب میشود و از گاورنر فرمان میگیرد. گاورنر و پاراشوت توسط بازرسان آسانسور تست شده و تایید میگردند.

4-  بافر ها: اگر کابین درهنگام حرکت به سمت پایین ترین توقف در سطح طبقه توقف نکند و به حرکت ادامه دهد پس از چند سانتیمتر به بافر برخورد کرده و متوقف میشود. این مورد برای قاب وزنه نیز صادق است بافر ها در کف چاله نصب میشوند. بافر ها در انواع فنری،لاستیکی و هیدرولیکی ساخته می شوند.

چهار قطعه فوق از نظر ایمنی آسانسور بسیار پر اهمیت می باشند و بهتر است همواره از مرغوبترین نوع موجود استفاده شود.

 


پیش بینی های لازم برای چاه و چاله آسانسور:

 

معمولا سطح مفید کابین نمیتواند از 55 الی 65 درصد مساحت چاه بیشتر باشد

 

ابعاد مفید چاه آسانسور نسبت به ظرفیت

ظرفیت به نفر

مقطع W x D

ظرفیت

W x D

 

4

140 × 130

14

190 × 190

 

5

140×140

15

200×190

 

6

150×140

16

200×200

 

7

160×150

17

210×200

 

8

160×160

18

210×205

 

9

170×160

19

210×210

 

10

170×170

20

220×210

 

11

180×170

21

220×220

 

12

180×180

 

 

 

13

190×180

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ابعاد گفته شده می تواند (عرض x عمق) یا( عمق  x عرض) باشد. فضای اضافی برای آهن

 کشی در نظر گرفته نشده است و دیوار چاه آسانسور باید بیرون چاه و روی طبقات  اجرا شود.

بهتر است عدد بزرگتر در عرض قرارداده شود در این صورت می توان درب از نوع از وسط باز شو

(سانترال) نصب نمود.

در صورتیکه در هنگام طراحی ساختمان موارد زیر در نظر گرفته شود از کار و هزینه اضافی بعدی

پیشگیری خواهد شد:

1-      بهتر است چاله آسانسور در محلی واقع شود که کف آن در اثر پیشروی شناژ، پله ای (دارای دو

سطح متفاوت) نشود.

2-      بهتر است چاله (PIT) از منافذ طبقات عریض تر انتخاب شود تا بتوان اولین کلاف را پشت ستون

      ها اجرا کرد.

3-      کف چاله بایستی به عمق 30 سانتیمتر بتون ریزی بشود.از سطح این بتن تا کف تمام شده برای

      آسانسور سرعت 1 متر در ثانیه 140 سانتیمتر و برای سرعت 6/1 متر 160 سانتیمتر و برای

      سرعتهای بالاتر 180 سانتیمتر باشد.

4-      درچهار گوشه کف چهار بیس پلیت 5/1 x 40 x 40 برای ستون های آهن کشی نصب شود.

5-      در صورتیکه ساختمان دارای اسکلت بتن است در کنج پوتر ها دو پلیت عمود برهم به ابعاد

      1x20x15 نصب شود(در سینه پوتر یا در کف) (عرض بیشتر به موازات لبه چاه).

6-      در صورتیکه چاه آسانسور دارای دیوار برشی است بهتر است با شرکت آسانسوری مشورت

      شود تا در صورتیکه براکت ریل روی آن دیوار قراردارد پلیت در محل مناسب جهت ریل و نگهدارنده

      چهارچوب درب در نظر گرفته شود.

7-      اگر آسانسور دارای موتورخانه میباشد در سقف این موتورخانه حد اقل دو قلاب هر یک به

     ظرفیت 2 تن یکی در راستای وسط چاه (کمی به طرف منطقه قاب وزنه انحراف داده شود) و

       یکی در مجاورت  چاه (در نزدیکی درب ورودی موتورخانه) نصب گردد. این قلاب بهتر است از میل

       گرد آجدار 18 به  شکل یو درست شود به طوریکه دو سر یو افقی شده از هر طرف به طول 50

       سانت داخل مش  سقف بسته شود. در صورتیکه آسانسور بدون موتورخانه می باشد قلاب ها

       در سقف چاه یکی در وسط چاه و یکی در بالای منطقه قاب وزنه نصب شود.

 

 

جدول عمق راهروی مقابل ورودیهای کابین

نوع ساختمان

جای گذاری آسانسور

عمق راهرو مقابل ورودیهای آسانسور

مسکونی

تکی

برابر یا بزرگتر از عمق کابین

گروهی کنارهم

برابر 5/1 متر یا بزرگترین عمق کابین (عددبزرگتر)

گروهی روبروی هم

1/2متر یا برابر مجموع عمق کابین ها(عددبزرگتر)

غیر مسکونی

تکی

برابر 5/1 برابر عمق کابین یا بزرگتر

گروهی کنار هم

4/2 متر یا 5/1 برابر بزرگترین عمق کابین(عدد بزرگ)

گروهی روبرو

مجموع بزرگترین عمق کابین های روبرو حداکثر5/4 متر

بیمارستانی و تخت بر

تکی

5/1 برابر عمق کابین یا بزرگتر

گروهی کنارهم

5/1 برابر بزرگترین عمق در گروه

گروهی روبروی هم

برابر مجموع بزرگترین عمق کابین های روبرو یا بزرگتر


                          آماده سازي چاه و موتورخانه آسانسور جهت اخذ تأييديه استاندارد              

علاوه بر تأمين تلرانس ها و فواصل مجاز و رعايت اصول ايمني مكانيكي و الكتريكي در نصب آسانسور موارد مشروحه زير بايستي توسط پيمانكاران ساختماني و تأسيساتي در نظر گرفته شود

 

موتورخانه

1

ارتفاع از كف تا سقف موتورخانه در كليه محل هاي تردد و كاركرد از جمله ارتفاع از كف سكوي موتورخانه تا سقف بايد حداقل 8/1 متر باشد .

2

درب موتورخانه بايد حداقل 9/0 متر عرض و 8/1 متر ارتفاع داشته باشد و به طرف داخل باز نشود .

3

موتورخانه بايد مجهز به دستگاهي جهت تهويه هوا باشد بطوريكه درجه هوا همواره بين 5+ و 40+ درجه سانتيگراد باشد .

4

موتورخانه نبايد حاوي هر گونه وسايلي غير از تجهيزات آسانسور باشد ، مگر وسايل روشنايي و تهويه هواي موتورخانه و وسايل اطفاء حريق مخصوص آسانسور

5

در صـورتيكه كف موتورخانه داراي اختلاف سطحي بيش از 5/0 متر باشد ، پيش بيني راه پله با نرده هاي محافظ ضروري مي باشد ، بطوريكه در موقع قرار گرفتن در محل زاويه اي بين 70 و 76 درجه با افق داشته باشد مگر اينكه بصورت ثابت بوده و ارتفاعشان از 5/1 متر كمتر باشد .

6

 

7

قلاب سقف موتورخانه به همراه پلاك ظرفيت آن براي بار 5/1 تني نصب و اجرا شود .

8

موتورخانه آسانسور بايد داراي روشنايي مناسب باشد و تأمين آن به طريقه اي كه در فوق گفته شد صورت گيرد .

9

در صورت وجود دريچه اي در زير سطح سقف چاه براي تهويه چاه يا براي ورود و خروج اضطراري از موتورخانه به روي سقف كابين و بالعكس ، بايد به ابعاد حداقل cm 50 *50 ، قفل دار بوده و از داخل چاه بدون كليد و به سمت داخل موتورخانه باز شود .

 

چاه

10

دور دربهاي طبقات بايد پس از نصب درب طبقه ديوار چيني شود ، بطوريكه كليه منافذ و سوراخها كه به چاله آسانسور راه دارد پوشانده شود .

11

قبل از نصب درب طبقات لازم است جهت جلوگيري از هر گونه خطري حفاظ مناسب در جلوي درب طبقات نصب گردد .

12

در صورتيكه ساختمان فاقد نگهبان ثابت در موتورخانه مي باشد ، بايد يك وسيله اعلام خطر در محلي مناسب نظير لابي ساختمان ، اطلاعات ، ... نصب شود .

13

اورهد و عمق چاله مطابق نقشه هاي ارائه شده توسط سازنده آسانسور تأمين شود .

14

چاه آسانسور بايد داراي روشنايي مناسب و كافي باشد ،اولین چراغ باید در فاصله نیم متری از کف چاله و آخرین چراغ در فاصله نیم متری از سقف چاه نصب شود. فاصله بقیه چراغ ها می تواند تا 7 متر باشد. تامين روشنايي چاه بايد قبل از كليد اصلي قطع و وصل آسانسور باشد ، به گونه اي كه با قطع برق اصلي آسانسور روشنايي چاه همچنان باقي بماند .

آماده سازي چاه و موتورخانه آسانسور جهت اخذ تأييديه استاندارد

علاوه بر تأمين تلرانس ها و فواصل مجاز و رعايت اصول ايمني مكانيكي و الكتريكي در نصب آسانسور موارد مشروحه زير بايستي توسط پيمانكاران ساختماني و تأسيساتي در نظر گرفته شود

 

 

15

کابل برق آسانسور می تواند از داخل چاه آسانسور عبور نماید.

16

كف چاله بايد همواره تميز و خشك باشد .

17

هر گونه سوراخ اضافي در ديوار چاه آسانسور بايد پوشانده شود .

18

در صورتيكه فاصله افقي بين ديواره سمت ورودي چاه و نزديكترين قسمتهاي كابين به آن ( نظير درگاه و يا چهارچوب ورودي يا درب كابين ) بيش از cm15 باشد ، اين فاصله بايد به كمك ديوار كشي يا ورق كشي يا گچ كاري پر شود .

19

چوب و نايلون و مواد آتش زا نبايد در ديواره چاه وجود داشته باشد .

20

در صورت عبور هر گونه تجهيزات اضافي از درون چاه آسانسور ، اين تجهيزات بايد به طريقي از فضاي چاه آسانسور تفكيك گردد .

21

تأمين برق ورودي مطابق استاندارد و طبق مشخصات خواسته شده در محل مناسب

 
 
  

    شرايط ايمني ساختمان جهت شروع وادامه كارنصبT-1-1                                       

شرايط غير ايمن

اشكالات ممكنه

عمليات ممنوع

پوشيده نبودن ورودي طبقات

خطر سقوط اشياء _ خطر سقوط افراد

كليه عمليات نصب و راه اندازي

عمليات ساختماني و وجود گرد و غبار زياد

صدمه ديدن اجزاي گردنده و اصطكاكي، قطعات كنتاكتور و غيره

راه اندازي

ريزش آب در چاه

 

كليه عمليات نصب و راه اندازي

وجود آب در چاله

خطر برق گرفتگي _ خطر زنگ زدن قطعات فلزي

كار در كف چاله آسانسور _ شروع ريل گذاري

نداشتن ديواره يا پوشش ديوار

 

كليه عمليات بجز نصب براكت

نوسان 10% يا 15% در ولتاژ

آسيب ديدن تابلو كنترل در شرايط خاص

راه اندازي بدون داشتن سيستم ارت و وسايل ايمني كنترل فاز و ولتاژ

نوسان 20% يا بيشتر

آسیب دیدن بورد های تابلو

راه اندازي

  

تعهدات كارفرما در اجراي عملياتي كه به عهده نصاب آسانسور نمي باشد

الف – قبل از شروع نصب

رديف

كليه عمليات ساختماني چاه آسانسور ، ديواركشي ، فونداسيون كف ، پوشش ديوارها و اجراي كامل موتورخانه

1

قلاب با ظرفيت مناسب در سقف موتورخانه

2

اجراي دريچه اضطراري كف موتورخانه در موتورخانه هاي دوبلكس طبق مشخصات

3

تامين برق سه فازو تکفاز با قدرت درخواست شده در طول زمان نصب و بعد از آن و روشنایی موقت و دائم درچاه

4

تميزكاري و جمع آوري نخاله

5

تامين مصالح آهن كشي و ضد زنگ و اجراي آهن كشي و ضد زنگ بر حسب قراردادهاي فيمابين

6

تامين انبار مناسب و كافي در جوار چاه آسانسور قابل كنترل با درب و قفل و روشنايي لازم

7

تخليه بار و جابجايي و باربري تجهيزات و مواد و مصالح طبق خواسته نصاب

8

تامين و اجراي داربست داخل چاه آسانسور طبق مشخصات داده شده از طرف نصاب

9

تهيه و اجراي حفاظ جلوي طبقات قبل از نصب در طبقات و يا ديوار چيني

10

اجراي توري بين آسانسورها در چاه هاي مشترك در صورت لزوم

11

تامين محلي براي رختكن و استفاده پرسنل نصاب

12

اجراي زه كشي و تخليه دائمي آب كف چاله در صورت لزوم

13

حفاظت كامل از مواد و مصالح و تجهيزات نصب شده و نصب نشده تا زمان تحويل گيري

14

هماهنگي و اجازه ورود و خروج پرسنل فني شركت آسانسوري در تمام دوره نصب و نگهداري

15

تعیین و اعلام خط گونیای درب طبقات برای نصب ریل و تراز کف طبقات برای نصب درها

16

تخريب ديوارها و هر گونه موانع ساختماني كه كار نصب را ناممكن و يا دشوار مي سازدو مرمت بعدی آنها

ب

پس از نصب ريل و درها و قبل از ادامه ساير عمليات

17

اجراي بتن ريزي كف موتورخانه با منافذ لازم طبق نقشه نهائي

18

اجراي روشنايي موتورخانه و پريز برق طبق مشخصات

19

تامين تابلوي برق ورودي مطابق استاندارد طبق مشخصات خواسته شده

20

اجراي روشنايي چاه آسانسور طبق مشخصات

21

تهويه موتورخانه

22

اجراي ديوار چيني دور درها بعد از نصب درهاي طبقات

23

اجراي دريچه فرار زير سكو با قفل طبق مشخصات

ج

در پايان نصب و راه اندازي

24

تهيه و اجراي نردبان و نرده اطراف سكوي موتور و پله در صورت لزوم

25

تهيه و اجراي نردبان در چاله كف آسانسور در صورت لزوم

26

تهيه و اجراي زنگ خطر در لابي ساختمان با فرمان از داخل كابين

27

كليه سيم كشي و كانال برق براي وسايل اعلام خطر ، آتش نشاني ، مكالمه داخل

28

هر گونه سوراخكاري و اصلاح و مرمت ديوارها و كف

29

تهويه چاه آسانسور در صورت لزوم

 

آماده سازی چاه آسانسور برای نصب بدون آهن کشی

 

1-    در صورتیکه اسکلت سازه ساختمان فولادی است و در پیرامون هر منفذ چاه آسانسور تیرهایی قراردارد، هیچگونه پیش بینی دیگری در این مورد لازم نیست.

2-    درصورتیکه سازه دارای اسکلت پوتر بتنی میباشد، لازم است در دو کنج جلوی هر منفذ(طرفی که درب آسانسور باید نصب شود) پلیت برای اتصال ستون نگهدارنده درها جاسازی میشود.

 

 

 

 

 

 

 

1-    جهت نصب براکت های نگهدارنده ریل بعد از معلوم شدن نقشه مقطع افقی آسانسور ، پلیت هایی روی کف پوتر ها در محل مناسب (جمعا 4 عدد) نصب میشود.

2-    برای استقرار موتور محرک در بالای چاه یک چهار پایه روی بام در بالای چاه آسانسور نصب میگردد. این چهارپایه 80 سانتیمتر از بام ارتفاع داشته و در بالای آن دال بتنی اجرا میشود. اتاق موتورخانه آسانسور در اطراف این چهارپایه به طور کامل اجرا میگردد. در حالتیکه آسانسور بدون موتورخانه مد نظر باشد، ارتفاع این چهارپایه 170 سانتیمتر خواهد بود و دیگر موتورخانه اجرا نمیگردد فقط یک دریچه دسترسی به موتور در یک ضلع چهار پایه باز می شود. در این حالت شاسی نگهدارنده موتور آسانسور در فاصله 70 سانتیمتر از بام در داخل این چهارپایه اجرا می شود.

 

حفاظت در مقابل آتش

در اغلب آتش سوزیهای ساختمانها ،آسانسور هامیتوانند نقش حیاتی در تخلیه ساختمان و نجات افراد داشته باشند . هنگام وقوع حریق در تمام یا قسمتی از ساختمان مشکلات تخلیه خصوصا برای سالمندان و بیماران پیش می آید. در ساختمانهای مدرن سیستم کنترل آتش نشان به سیستم کنترل آسانسور اضافه می شود. در کشورهای پیشرفته این امر برای ساختمانهای با ارتفاع 28 متر یا بلند تر الزامی است. با فعال شدن سیستم تشخیص دود یا آتش ، کابین به طبقه همکف هدایت شده و با در باز متوقف می شود و فقط با کنترل آتش نشان به کار ادامه میدهد.

اگر یکی از آسانسورها ضد آتش انتخاب شود شرایط زیر در آن رعایت میگردد:

- چاه آسانسور به عنوان یک کانال هوایی عمل میکند و لذا راهرو طبقات باید توسط درهای ضد آتش مجهز گردد تا از نفوذ آتش و دود به چاه آسانسور جلوگیری کند.

- درپائین ترین نقطه و یا در طبقه همکف داکت هوایی خاصی برای چاه آسانسور طراحی و ساخته میشود تا در مواقع آتش سوزی و نفوذ دود به چاه ، هوای تازه از داکت وارد شود.

- داکت فوق باید محفوظ باشد و حیوانات و انسان نتوانند از آن وارد چاه شوند.

- کابل تغذیه برق آسانسور باید مستقل باشدتا چنانچه در اثر آتش سوزی اتصالی برق منجر به قطع برق گردد سیستم برق آسانسور همچنان متصل و فعال بماند.

- وسائل اطفاء حریق در موتورخانه باید خاص خاموش کردن حریق ناشی از تجهیزات آسانسوری باشد.

- انبار کردن و یا گذاشتن هر نوع مواد قابل اشتعال یا غیر قابل اشتعال در چاه و موتورخانه یا چاله پایین ممنوع است.

- درصورتیکه دیواره چاه آسانسور از نظر مقاومت به آتش درجه بندی شده باشند، باید درهای لولایی همان درجه و درهای اتوماتیک حد اقل نصف آن درجه بندی را دارا باشند.

برق اضطراری

درصورتیکه برق اضطراری برای یک ساختمان ضروری تشخیص داده شودباید حد اقل یک آسانسور در آن ساختمان از برق اضطراری تغذیه شود و این خط باید بتواند هر یک از آسانسور های دیگر را به انتخاب تغذیه نماید. این سیستم باید به طور خودکار فعال شود.

 

اتصال زمین

اتصال زمین مناسبی طبق مقررات ملی بایستی در نظر گرفته شود.

برای کسب اطلاع بیشتر در مورد اتصال زمین به مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان و یا سایت آسانبر داتیس مراجعه فرمائید. در اینجا نحوه ایجاد یک نوع اتصال مناسب برای مشترکان با کنتور 25 آمپر 3 فاز بیان میشود:


یک لوله گالوانیزه یک اینچ(لوله آب) در زمین به صورت قائم دفن شود. حد اقل 2 متر از لوله باید در زمین بکر باشد.لوله باید یکپارچه و سالم باشدو درزمان نصب هیچگونه خراشیدگی و زنگ زدگی و قری نداشته باشد. ابتدا حد اقل 2 متر زمین گود شود و لوله را در وسط آن قرار داده چاه را با پنج لایه پودر زغال و 5 لایه نمک سنگ خرد شده و سرند شده به تناوب پر کنیدو آن را بکوبید. ضخامت هر لایه 15 سانتیمتر . بعد از آن چاه را با خاک سرند شده به صورت لایه لایه پرکنید.و هر لایه را بکوبید.سر لوله باید حد اقل 20سانتیمتر از زمین بیرون باشدو دور آن چاهکی به ابعاد 30*30*30سانت با آجر درست شود. این چاهک باید همواره خالی باشدو درب داشته باشدو گاهی درآن آب ریخته شودتا از لوله به پائین نفوذ کند و زمین را مرطوب نگهدارد.

سیم هادی ارت را با بست غیر آلومینیومی محکم به لوله متصل نمایید

 

جداول انتخاب آسانسور براي ساختمانهاي مسكوني و تجاري

 

 

© کلیه حقوق متعلق به شرکت آسانبر داتیس میباشد - طراحی و برنامه نویسی در داده نگار - مرکز تخصصی طراحی وب سایت